Antalya Havalimanı’ndan Kaş’a Nasıl Gidilir? Mesafe ve Ulaşım Seçenekleri

Antalya ülkemizin turizm merkezlerinden biri olmakla birlikte, en büyük yüzölçümlerinden birine de sahiptir. Doğal güzellikleri ve saklı tarihleriyle birbirinden muhteşem Antalya ilçeleri, körfezleri ve girinti çıkıntıları ile 640 kilometrelik deniz kıyısı şeridine yayılmış durumdadır. Hal böyle olunca ulaşım açısından Antalya ile ilçeleri arasında bir hayli sorun ortaya çıkıyor. Kaş, Antalya merkeze 192 KM, Antalya Havalimanı’naysa 210 KM uzaklıkta bulunan, son zamanlarda hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi olan bir Antalya ilçesidir.

Kaş’a ulaşabilmek için sıklıkla kullanılan sahil güzergahı dışında, farklı bir alternatif güzergah var. Bununla birlikte sahil yolunun tercih edilmesinde ki ana sebep, yolun hem düzgün olması ve elbette muhteşem manzarası. Zira Antalya’dan Kaş’a ulaşmak için sahil yolundan gidildiğinde, meşhur tatil beldeleri olan Çıralı, Kumluca, Olympos, Finike ve Demre’den de geçmek gerekiyor.

Sahil yolu haricinde yayla yolu olarak bilinen ve Toroslar’a çıkmanızı sağlayacak bir alternatif yol daha bulunuyor. Antalya merkezden bu yolla Kaş’ a ulaşmak 187 Km’ lik bir mesafe anlamına geliyor. Alternatif olan bu güzergah, eşsiz manzaralar eşliğinde bir yolculuk yapmanıza olanak verebilir.

Antalya Merkez ve Havalimanı’ndan Kaş’a Ulaşım

Antalya’dan Kaş’a ulaşım için kullanılabilecek birkaç alternatif bulunuyor. Bunlar arasında Antalya Otogarı’ndan kalkan otobüsler, taksi ulaşımı, şoförlü transfer araçları kiralama, araç kiralama ve tuzunuz kuruysa 🙂 helikopter kiralama gibi seçenekler bulunuyor.

Otobüsle Kaş’a Ulaşım

Otogardan kalkan Batı Antalya Tur otobüsleri sabah 05:45’ten itibaren akşam 20:00’ye kadar devam ediyor. 2019 yılı için kişi başı 30 TL olan yolculuk yaklaşık olarak 4 saat sürüyor. En makul fiyatlı olan bu seçenekte, yolcu olması durumuna göre Demre, Finike gibi duraklara giriş çıkış yapılabiliyor. Yanı sıra yolculuk boyunca 30 dakikalık birde mola veriliyor. Bu durum yolculuğun 4 saatlik bir sürede tamamlanmasına sebep oluyor.

Taksi ile Ulaşım

Mesafeden ötürü oldukça pahalı bir yöntem olan taksi ulaşımı, özellikle havalimanından sıklıkla başvurulan bir ulaşım yöntemidir. Antalya Havalimanı’ndan Kaş’a taksi ücreti 120 Euro yani mevcut kurla yaklaşık 800 TL olarak belirlenmiş bir liste fiyatına sahip. Bu rakamla ilgili küçük pazarlıklar söz konusu olsa da, havalimanındaki taksiciler, zaten fazla olan talepten ötürü bu konuda fazla taviz vermiyorlar. Bu sebeple, aramızda kalsın, havalimanı dışında ki taksiciler ile yapılacak pazarlıkla 800 tl olan bu rakamı, 500 – 600 TL civarına çekebilmeniz mümkün. Elbette hem havalimanı dışında ki taksicileri seçmeniz ve hem de iyi bir pazarlık yapmanız halinde bu rakama inebilmeniz mümkün olur.

Havalimanı Transfer Araçlarıyla Ulaşım

Birkaç kişinin birlikte Kaş’a gitmesi gerektiğinde başvurulacak en iyi yöntemlerden biri ise havalimanından ve otogardan transferler sağlayan şirketlere başvurmak olacaktır. Transferler konusunda net bir fiyat verilemiyor. Seçilen transfer aracı, kişi sayısı gibi değişkenler fiyatın belirlenmesinde ana etkenler olabiliyor. 5-6 kişinin Kaş’a gitmesi gerektiğinde bu yöntem taksi ücretinden daha ekonomik hale gelebilir.

Havalimanı’ndan Araç Kiralayarak Ulaşım

Bununla birlikte Antalya’dan Kaş’a gitmek için, en uygun ve ekonomik yolculuklardan birini araç kiralayarak yapabilirsiniz. Antalya’da tatil söz konusuysa, çevrede görülebilecek çok yer olması ve buralara ulaşım konusunda sürekli harcamanız gereken paralar hesaba katıldığında, araç kiralamak başvurulacak en doğru yöntem olabilir.

Helikopter Kiralama

Antalya merkezden Kaş’a gitmek için başvurulabilecek yöntemlerden biri olan helikopter kiralama konusunda başvurabileceğiniz birkaç şirket bulunuyor. Kiralama ücretleri ve saatleri konusunda net bir şey söylemek mümkün olamıyor. Zira kiralayabileceğiniz helikopterin o an başka bir iş için, başka bir lokasyonda olması veya aşırı yoğunluk gibi değişkenler, kiralama fiyatının belirlenmesinde aktif rol oynuyor. Bu yöntem için, çeşitli hava taksi hizmeti veren şirketlere doğrudan başvurmanız gerekir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
İstanbul En Yakın Havalimanı
Read More

En Yakın Havalimanı Hangisi? | İstanbul

Atatürk Havalimanı’nın kapanması sonrası İstanbul Havalimanı’nın tam kapasite çalışmaya başlamasıyla yolcuların alışkanlıkları da değişmeye başlıyor. Anadolu Yakasında bulunmasına…