Bodrum’dan Kos Adası’na Nasıl Gidilir? Ulaşım ve Ücretler

Turizm cenneti ülkemizin en kıymetli noktalarından bir tanesi olan Bodrum, beyaz evleri ve harika doğası ile kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Muğla iline bağlı olan Bodrum, yaz aylarında nüfus patlaması yaşıyor ve yerli turistlerin yanı sıra çok sayıda yabancı turistin de ilgi odağı olmuş durumda. 2016 yılında yapılan bir araştırma, Bodrum’un, Muğla ilinin en kalabalık ilçesini de ortaya koyuyor. Yaz aylarında sayı katlanarak artıyor daha kalabalık bir görüntü sergilediğini de hatırlatmakta fayda var.

Keyifli bir tatile imza atmak adına tercih edebileceğiniz noktalardan bir tanesi ve bu ilçeyi ziyaret ettikten sonra ulaşım kolaylığından faydalanarak farklı noktaları da ziyaret edebiliyorsunuz. Bu noktalardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki ‘’Kos’’ olarak karşımıza çıkıyor.

Kos Hakkında Genel Bilgiler

Birçok kaynakta İstanköy olarak da bilinen şirin bir adadan bahsediyoruz… Bodrum’dan hareket eden feribotları kullanarak 45 dakika gibi kısa bir süre içerisinde ziyaret edebileceğiniz bu sevimli ada, 12 Adalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor ve büyüklük sıralamasında da üçüncü sırada yer alıyor. Beyaz binalar ve dar sokakları ile görsel bir şöleni de beraberinde getiren bu adayı sizler de ziyaret edebilirsiniz. Bodrum’dan yola çıkmak isteyenler için iki farklı alternatiften bahsedeceğiz ve dilerseniz bir alt başlığımızda da bu detaylara yer verelim.

Bodrum’dan Kos’a Nasıl Gidilir?

Bodrum ve Kos Adası arasındaki mesafe oldukça kısa ve bu ilçeyi ziyaret eden birçok turist, Kos Adasına uğramadan gitmiyor. Bodrum’dan hareket eden feribotları kullanarak adaya ulaşmak mümkün ve ortalama 45 dakika gibi bir süre karşınıza çıkıyor.

Bir diğer alternatif ise Turgutreis’ten hareket eden feribotları kullanmak olacaktır. Turgutreis ve Kos Adası arası mesafe ise ortalama 30 dakika olarak karşımıza çıkıyor ve birçok turistin öncelikli olarak tercih ettiği alternatif olduğunu da belirtmek isteriz.

Bilet fiyatları, güncel olmamakla birlikte sadece gidiş için 17 Euro olarak belirlenmiş durumda. Eğer gidiş dönüş şeklinde satın almak istiyorsanız ve aynı gün dönüş yapacaksanız, ödemeniz gereken bilet tutarı 19 Euro olarak karşınıza çıkıyor. Az önce de ifade ettiğimiz gibi bu rakamlar dönemsel olarak değişiklik gösterebiliyor.

Aynı gün dönüş yapmayacaksanız ve ucu açık bir bilet satın almak istiyorsanız bu kez 30 Euro ödemeniz gerekecektir.

Turgutreis Marina’dan hareket eden feribotların saati de değişiklik gösteriyor ve bu konuda resmi kuruluşlardan bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Birçok kaynakta 9.30’da hali hazırda seferlerine devam eden bir feribotun hizmet verdiği belirtiliyor. Az önce de ifade ettiğimiz gibi süreç 30 dakikaya karşılık geliyor ve saat 10:00 civarında sizler de sevimli Kos Adasında yerinizi almış olacaksınız.

Kos Adasına Ayak Bastıktan Sonraki Süreç:

Kos Adası’na adım attığınız anda gümrükte uzunca bir bekleyiş söz konusu olabiliyor. Artık farklı bir ülkede ve farklı topraklardasınız. Vize ve pasaportlarınızı yanınızda bulundurmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Kapıda vize ile de giriş yapabiliyorsunuz ve bunun için de hazırlamanız gereken birtakım evraklar var. Pasaportunuzun geçerlilik süresi en az 3 ay olmak durumunda, aksi takdirde adalardan geri dönmek zorunda kalacaksınız.

Kos Adası dışında farklı adalara da ziyaret gerçekleştirmek isterseniz eğer Yunanistan vizesi almanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede Yunanistan topraklarına ait olan diğer tüm adalara da geçiş yapabilir ve ziyaretlerinizi daha geniş yelpazede değerlendirebilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
İstanbul Havalimanı Havaist Seferleri
Read More

İstanbul Havalimanı Havaist Seferleri

Öncelikle, birçok vatandaşımızın bildiği şekilde yeni havalimanına yolcular İstanbul Havalimanı Havaş değil Havaist tarafından taşınmaktadır. Havaş, Atatürk Havalimanı…