Dünyanın En Büyük 9 Havalimanı – Istanbul Havalimanı Kaçıncı Sırada?

Yolcu kapasitesi, kurulduğu alan ve aktiflik durumuna bağlı olarak bir kıyaslama yapıldığında yakın zamanda İstanbul Havalimanının da bu listede yer alacağını gönül rahatlığı ile söyleyebiliyoruz. Şimdi dilerseniz bu listede yer alan diğer limanlara da hep birlikte göz atalım.

2017 yılındaki verilerden faydalanarak böyle bir sıralama yapılmış ve bu sıralamayı sizinle de paylaşmak istedik. Yazımızın sonunda İstanbul Havalimanından da detaylı bir şekilde bahsedeceğiz ve bu konu hakkında da güzel haberlerimiz var.

Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri

100 milyon gibi bir rakamdan bahsediliyor ve bugüne kadar en kalabalık yolcu grubuna ev sahipliği yapan bir havalimanını karşınıza çıkartıyoruz. Dünyanın en büyük havalimanı olan Jackson uluslararası havalimanı, şu an için listemizde ilk sırayı kapmış durumda ancak az önce de ifade ettiğimiz gibi kısa bir süre sonra bu rekor egale edilecek ve bunu bizim yapacak olmamız da gerçekten özel hissettiriyor.

Sizinle paylaştığımız rakam 2017 yılını işaret ediyor ancak güncel dönemi ele aldığımızda da bu sayının değişmediğini ve hatta artacağını görebiliyoruz.

Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı, Çin

Atlanta’nın hemen ardından Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı ile karşınızdayız. 95.8 milyonluk bir rakamdan bahsediliyor ve bu rakama katkıda bulunan, havalimanını da daha popüler hale getiren önemli bir detayı da aktarmak istiyoruz. Takvimler 2008’i gösterdiğinde ülkede olimpiyatlar düzenlendi ve limanın gelişiminde de önemli bir paya sahip oldu. En büyük katkının bu detay olduğu söyleniyor ve şimdilerde listenin ikinci sırasında yer almasını sağlıyor.

Dubai Uluslararası Havalimanı, BAE

Muhteşem bir mimari ve yükselen binaların ihtişamına ev sahipliği yapan Dubai, havalimanı konusunda da dünya sıralamasına girmiş durumda ve an itibarıyla listemizin üçüncü sırasında yer alıyor. 88 milyon gibi bir rakamdan söz edebiliriz ve bu ülkeyi genellikle yabancılar ziyaret ediyor. Oldukça dikkat çekici bir ülke ve turizm konusunda da fark yaratmayı başarıyor.

Alış veriş yapmak isteyen zenginlerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri ve hal böyle olunca büyük bir havalimanından bahsetmek de çok zor olmayacaktır. Aynı zamanda ihtişamlı bir görüntüye sahip olan havalimanı, hali hazırda geliştirilmeye devam ediliyor.

Haneda Uluslararası Havalimanı, Japonya

Tokyo’da bulunan Haneda Havalimanı, dünyanın en büyük havalimanları sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor ve yapılan araştırmalar, 85.4 milyon gibi bir yolcu kapasitesini de bizimle buluşturuyor. Görsel olarak da ihtişamlı ve dikkat çekici bir mimariye sahip olan havalimanı, çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Los Angeles Havalimanı

En büyük havalimanı sıralamasında önceliğimiz yolcu kapasitesi ve sizinle buluşturduğumuz limanlar da bu listeye bu sayede giriş yapabiliyor. Yazımızın başında, İstanbul Havalimanının da bu listede yer alabileceğinden bahsetmiştik ve şu ana kadar verilen rakamlardan çok daha yüksek bir yolcu kapasitesinden söz etmek mümkün olacak. Şimdi dilerseniz asıl başlığımıza ve Los Angeles Havalimanına dönelim ve bu limanın yolcu kapasitesine hep birlikte göz atalım.

84.5 milyonluk yolcu kapasitesinden bahsediliyor ve bu kapasitenin kısa bir süre içerisinde katlanacağını da hatırlatmak gerekiyor. Bu bölgeye çok fazla talep var ve taleplere bağlı olarak limanlardaki geliştirmelerin devam ettiğini de görebiliyoruz.

O’Hare Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Chicago’da  bulunan O’Hare havalimanı, ilginç bir hikayeyi de bizimle buluşturuyor. 2. Dünya Savaşı’nda görev alan bir pilotun ismini taşıyan liman, Edward O’Hare’yi yaşatmak adına önemli bir sembol olarak görülüyor.

Havalimanının yolcu kapasitesine baktığımızda ise 79.8 milyon gibi bir rakam karşımıza çıkıyor. Oldukça büyük bir havalimanı ve dünyanın en büyük havalimanları listesinde de altıncı sırayı almış durumda.

Heathrow Havalimanı, İngiltere

Şimdi İngiltere’ye gidiyoruz ve Başkent Londra’daki havalimanına göz atacağız… Heathrow, en büyük havalimanları sıralamasında yedinci sırada yer alıyor ve 2017 yılında yapılan araştırmaya göre yolcu kapasitesinin 78 milyon olduğunu görebiliyoruz.

Mimari açıdan da dikkat çekici bir görünüme sahip olan havalimanı, yolcu kapasitesinin yanı sıra bu detay ile de özel ve önemli bir yere sahiptir.

Hong Kong Uluslararası Havalimanı, Çin

Sıralamada sekizinci sırada Hong Kong Uluslararası Havalimanı yer alıyor… Yine 2017 yılına gidiyoruz ve yolcu kapasitesinin 72.6 milyon olduğunu görebiliyoruz. Bu havalimanı ile ilgili ilginç bir detayı da sizinle paylaşmak istiyoruz. Gayet estetik bir görüntüye sahip ve denize kıyısı olan ender havalimanlarından bir tanesidir. Görselleri incelerseniz eğer çok kıymetli bir noktada yer aldığını sizler de göreceksiniz.

Dışarıdan bakıldığında bir ada görüntüsü sergiliyor ve en büyük limanlardan olmasının yanı sıra en dikkat çekici havalimanı olarak da bu listedeki yerini alıyor.

 Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı, Çin

Kargo uçaklarına da ev sahipliği yapan ve 70 milyon gibi bir yolcu kapasitesine sahip olan Pudong Havalimanı, listemizde dokuzuncu sırada yer alıyor. 2017 yılında yapılan araştırma, önceki yıllara oranla yolu sayısının düştüğünü gösteriyor ancak yeni dönem ile birlikte bu sayının artacağını tahmin ediyoruz.

Estetik bir yapılanmaya sahip olan liman, görsel açıdan da dikkatleri üzerine çekiyor ve harika bir mimari ile karşımıza çıkıyor.

İstanbul Havalimanı Bu Listeye Girebilecek mi?

İlk etapta 90 milyon gibi bir yolcu kapasitesinden bahsediliyor ve bu rakam bile listeye girmemiz adına yeterli olacaktır. Peki ilerleyen yıllarda ne olacak ya da neler hedefleniyor? Projenin tamamını değerlendirdiğimiz takdirde 76.5 milyon metrekare gibi bir alan karşımıza çıkıyor ve projenin sonuna gelindiğinde yolcu kapasitesinin 200 milyona ulaşacağı söyleniyor.

350’den fazla uçuş noktası ile birlikte dünya listelerinde çok farklı ve değerli bir yere sahip olacak olan liman, tasarım bakımından da dikkat çekici bir görüntüye sahip ve İstanbul’un kültürel mirası olarak da değerlendirilebilir. An itibarıyla limanın aktif olarak hizmet verdiğini görebiliyoruz ancak yapılacak yeni dönem çalışmaları ile birlikte yolcu kapasitesi kat be kat artacak ve bu da bizi listeye ilk sıradan dahil edecektir.

200 milyonluk kapasite şu an için herhangi bir havalimanında bulunmuyor ve İstanbul Havalimanı bu konuda ilk sırada yer alacaktır. Estetik görüntüsü ve yolcu kapasitesi ile birlikte İstanbul için olduğu gibi ülkemiz için de çok özel ve önemli bir yere sahip.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Konya Havalimanı

Konya Havaalanı 2000 yılında hizmete girmiş olup sivil-askeri kategoridedir, şehre uzaklığı 18 km dir.01R/19L ve 01L/19R pistleri 3350×45…

Erzincan Havalimanı

04.09.1998 tarihinde Sivil Hava Trafiğine açılan Erzincan Havalanı halen Sivil ve Askeri Hava Trafiğine hizmet vermekte olup, Müdürlüğümüz…

Erzurum Havalimanı

Erzurum Havalimanı sivil-askeri kategoride olup 1966 yılında hizmete girmiştir. Şehre uzaklığı 11 km dir. 08R/26L ve 08L/26R pist…