İstanbul Havalimanı açılış tarihi

İstanbul Yeni Havalimani açılış

Yeni İstanbul Havalimanı (ISL) 3 Mart 2019 tarihinde açılacak. Daha önce iki defa açılışı ertelenen 3. havalimanı son dakika bir gelişmesi olmaz ise 3 Mart 2019 Pazar günü tam anlamıyla hizmete açılıyor.

İlgili içerikler:

Yeni İstanbul Havalimanı Kule

Büyük havaalanı 29 Ekim 2018’de kısmen açıldı ancak Atatürk Havalimanı’nda yoğun hava trafiği nedeniyle tüm uçuşlar yeni havalimanına aktarılamadı. Tam açılışla birlikte ticari ve bireysel yolculuklar da 3. Havalimanından gerçekleşecek.

Büyük İstanbul Havalimanı

İstanbul, hem iş seyahatleri hem de turistler için önemli bir destinasyon haline geldi ve Doğu Asya’ya gidişler için önem kazanan bir geçiş merkezi haline geldi. Bu açıdan hem Atatürk Havalimanı’nın hem de Sabiha Gökçen’in yoğun hava trafiği yaşaması şaşırtıcı değil.

İstanbul hava trafiği

Tamamen faaliyete geçtikten sonra, Atatürk Havalimanı’nın mevcut IST havaalanı kodu yeni havaalanına (şu anda ISL kullanıyor) aktarılacak.

İstanbul Havalimanı iç mekan

Türk Hava Yolları ayrıca tam açılış öncesi yeni havaalanında yeni uçuşlara devam ediyor ve şu anda her iki havalimanı da aktif olarak çalışıyor. Gün itibariyle 3. havalimanında yalnızca yurt içi uçuşlar yapılıyor.

İstanbul Havalimanı misafirhane

Başlangıçta yılda 90 milyon yolcu taşınması planlıyor ve taşınma işlemleri bittikten sonra 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşarak, dünyanın en büyük havalimanlarından biri haline gelecek.

İstanbul Havalimanı kapasitesi

Türk Hava Yolları, Moskova, Frankfurt, Münih, Paris, Aşkabat, Tiflis, Kıbrıs, Kuveyt ve Bakü dahil olmak üzere İstanbul’dan birkaç yeni uluslararası ve iç hat duyurdu. Yeni yurtiçi varış yerleri arasında Ankara, İzmir, Antalya, Asana, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, Kayseri ve Hatay bulunuyor.

IGA Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, “Hepimiz açılış için hazırız” dedi.

Asya, Avrupa ve Orta Doğu’nun kesişme noktasında, büyük bir merkez olarak, dünyayı birbirine daha da yakınlaştıracağız.

Dünyanın en işlek şu anki havalimanı, yılda 104 milyon yolcuya hizmet veren Atlanta’dır. Büyüklük bakımından, İstanbul Havalimanı 80,5 milyon m2 olan Pekin Havalimanı’ndan 3,5 kat daha büyüktür.

ISL toplam kapasite

Türk Hava Yolları Kargo 165.000 metrekarelik bir alanıda hizmet verecek ve ilk etap inşaatı sonunda yılda 2 milyon ton kapasiteye sahip olacak. İkinci fazın tamamlanmasıyla kargo işleme kapasitesi yılda 4 milyon tona çıkacak. Şirket, farklılaştırılmış hizmetleri, “çeşitlendirilmiş özel kargo alanları ve özel ürün grupları için daha kaliteli ve yalın süreçler” ile idare edebilecek şekilde tasarladı. THY Kargo birimi, yeni Mega Hub’ın yapay zekanın operasyonel süreçlere ve otomatik taşıma sistemlerine entegre edildiği ilk hava kargo terminali olacağını ifade etmişti.

Turkish Cargo kapasitesi

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like