İzmir Havalimanı’ndan Çeşme’ye Nasıl Gidilir? Ulaşım ve Mesafe (KM)

Yazar: | 14 Mayıs 2019

İstanbul ve Ankara ile birlikte ülkemizin en büyük şehirleri arasında yer alan İzmir, Ege Bölgesi için olduğu gibi ülke coğrafyası adına da büyük bir öneme ve değere sahiptir. Kurtuluş Savaşı mücadelesi ile birlikte tarihimizde de çok önemli bir yere sahip olan şehir, ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Kalabalık nüfus, şehir yaşamını çok fazla etkilemiyor ve daha da önemlisi metropol sıkıcılığı ile yüz yüze gelmiyorsunuz. Bornova ve Karşıyaka gibi önemli semtleri ile daha dikkat çekici bir kimliğe bürünen şehir, yaz turizmi için de önemli bir yere sahiptir ve yaz aylarında nüfusun katlanarak arttığını da görebiliyoruz.

Şehri keşfetme fırsatınız olmadıysa eğer en azından tatil beldelerine uğramanızı tavsiye ediyoruz. Bağımlılık yapacak şehirlerimizden bir tanesi ve hoşgörülü halkı ile de sizleri bağrına basacaktır. Şehrin en büyük sorunu, yaz aylarında aşırı sıcakla mücadele ediyor olmasıdır ve nem oranının yüksek olması da yaşam şartlarını kimi zaman zorlaştırabiliyor. Serinlemek ve rahat bir nefes almak adına tercih edebileceğiniz yazlık bölgeler kesinlikle daha doğru bir adım olacaktır ve Çeşme de bu adımlardan bir tanesi diye düşünüyoruz. Dilerseniz İzmir’e bağlı bu belde hakkında da birtakım detaylara yer verelim ve merak ettiklerinizi yanıtlamaya çalışalım.

Çeşme Hakkında Genel Bilgiler

İzmir’in en kıymetli beldelerinden bir tanesi olan Çeşme, yaz turizminde çok önemli bir yere sahip ve özellikle Alaçatı detayı ile de turizme katkıda bulunmaya devam ediyor. Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapan beldenin en önemli özelliklerinden bir tanesi, Alaçatı gibi bir sembolü bünyesinde barındırıyor olmasıdır.

Sörf etkinlikleri ile birlikte çok kıymetli bir denize sahip olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Yılın belli dönemlerinde turnuvalar ve özel etkinliklere ev sahipliği yapan Alaçatı, kendine has yapıları ve mimarisi ile de göz dolduruyor.

Şimdi dilerseniz Çeşme’ye nasıl seyahat edebileceğinizi ve hangi alternatifleri kullanabileceğinizi de paylaşalım ve ana başlığımıza geri dönüş yapalım.

İzmir Adnan Menderes Havalimanından Çeşme’ye Ulaşım

Adnan Menderes Havalimanı’nın Çeşme’ye çok yakın bir mesafede olması en büyük avantajlarımızdan bir tanesi ve 93 km gibi bir mesafeye sahip olduğunu da görebiliyoruz. Çok fazla alternatifiniz var ve bu alternatiflerden bir tanesi de Havaş hizmetleridir.

İzmir-Çeşme otoyolunu takip eden Havaş araçları ile birlikte sizler de önce Alaçatı’ya, ardından Çeşme’ye erişim sağlayabilirsiniz. Direkt otogara götürüyor ve çok fazla vakit kaybı da yaşamıyorsunuz. Havaş otobüs seferlerinin haftanın her günü devam ettiğiniz ve haftasonu da daha sık sefer düzenlendiğini söyleyebiliriz.

00:30 ve 22:30 saatleri arasında belli aralıklarla seferler düzenleniyor ancak güncel saat bilgilerine ulaşmak adına Havaş resmi sitesinden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Dönem dönem değişiklik gösterebiliyor ve yoğunluğa bağlı olarak da seferler sıklaştırılıyor. 1.5 saatlik bir yolculuk için ortalama 30 lira gibi bir rakam ödüyorsunuz ancak bu fiyatın da güncel bilet fiyatı olmadığını hatırlatmak isteriz.

Bir diğer alternatif ise İzban ve metro olarak karşımıza çıkıyor. Havalimanındaki banliyö istasyonunu kullanarak sizler de İzban trenine geçiş yapabilirsiniz ve sonrasında aktarmayı kullanmanız gerekiyor. İneceğiniz durak Fahrettin Altay ve hemen ardından Çeşme Seyahat otobüslerine bindiğinizde direkt olarak otogarda iniyorsunuz.

Dilerseniz 984 numaralı Urla otobüsünü de tercih edebilirsiniz ve Urla’ya ulaştıktan hemen sonra 760 numaralı Çeşme Belediye otobüsü de bir diğer alternatif olarak karşınıza çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir