Otostop Yaparak Yolculuk Yapmak İsteyenler Buraya: Otostopun 15 Altın Kuralı

Yolculuktan tasarruf yapmayı veya bambaşka dünyalara sahip insanların hikayelerini dinleyip, yeni insanlarla tanışmayı planlıyorsanız en doğru tercih otostop çekmek. Ancak otostop ekmenin de bazı altın kuralları var. Eğer otostop çekmek gibi bir planınız varsa, sayfayı aşağı kaydırmaya devam edin.

15. Otostop için benzin istasyonlarını kullanın

Otostop konu olunca güvenlik meselesi özellikle de kadınlar için en büyük endişe kaynağıdır. Önünüzde duracak herhangi bir araba yerine benzin istasyonunda insanları süzerek en güvenilir bulduğunuz kişilere otostop için teklifte bulunun.

14. Arabaların yavaş geçtiği bir noktada bekleyin

Arabaların yavaşlamaları gerektiğini belirten tabelaların olduğu yerlerde durursanız insanların sizi fark etmeleri ve sizi alıp almamaya karar vermeleri için yeterli zamanı sağlamış olursunuz.

13. Trafikte sıkışmaya neden olabilecek yerlerde otostop çekmeyin

Tanımadığınız birinin sizi arabasına almak uğruna bir kazaya veya trafikte sıkışıklığa neden olmak istemeyeceğinin farkında olun ve arabanın kenara çekebileceği bir alanın olduğu yerlerde otostop çekin.

12. Nereye gitmek istediğinizi bir kartona yazın

Bu dikkat çekmeniz için size yardımcı olur ve gideceğiniz yer ile sürücüye de bilgi verir, bu sayede otostop girişiminiz daha başarılı olur.

11. Gülümseyin

İnsanların otostopçuları arabalarına almalarının bir nedeni de insanlarla yol sırasında sohbet etmektir. Bu yüzden otostop çekerken gülümsemeyi unutmayın. Kimse somurtkan ve sorun çıkartan biri ile yolculuk yapmak istemez.

10. Temiz kıyafetler giyin

Kimse bir serseriyi arabasına almak istemez, bu nedenle kıyafetlerinizin çok kirli ve eski görünmemesine dikkat edin. Erkek iseniz, sakalınızı kesmeniz otostop için size yardımcı olacak bir kriter olarak karşınıza çıkacaktır.

9. Kadın iseniz fazla etkileyici giyinmemeye dikkat edin

Erkek otostopçular için etkileyici giyinmek önerilirken, kadın otostopçulara ise fazla etkileyici giyinmemek öneriliyor.

8. Benzin parasına ortak olmayı önerin

Dünyanın her yerinde benzin parasının otostopçu tarafından ödemesi bekleniliyor. Bu nedenle benzin parasına ortak olmak araba sahibini otostop işi için teşvik edeceği gibi yolculuğunuzu daha samimi bir hale getirir. Eğer  benzin için paranız yoksa sürücüye bir hatıra, yiyecek veya en azından bir kucaklama verebilirsiniz.

7. Gerektiğinde ‘Hayır’ demeyi bilin

Eğer bir sürücü sizin için durmuşsa ve size güven vermediyse sürücüyü reddedebileceğiniz gerçeğini unutmayın. Binmemek için bahane uydurabilir veya direkt olarak ‘Hayır, teşekkürler’ diyebilirsiniz. Korku dolu bir yolculuk yapmaktansa reddetmek daha doğru bir tercihtir.

6. En az iki kişi otostop çekin

Tek başınıza otostop çekmek serseri gibi izlenim verirken, iki kişi çekilen otostop ise arkadaş canlısı görünmektedir. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki, sürücüler iki kadın otostopçuyu arabalarına almayı pek tercih etmiyor çünkü suçlamalar ile karşı karşıya kalmaktan korkuyorlar.

5. Yüzünüzü ve kollarınızı açıkta bırakın

Bir şapka ile yüzünüzün görünmemesini veya kollarınızın kapalı olması güvensizliğe neden olur. Kollarınızın açık olması, tehlikeli bir şey saklamadığınızı gösterir.

4. Kendinize güvenin

Siz kendinize güvenir bir şekilde otostop çekerseniz, sürücülerin de aynı şekilde size yaklaşacağından emin olabilirsiniz. Eğer kendinize güvenmezseniz, sürücüler de güvenemez.

3. Bir B planı oluşturun

Her olasılık için bir plan oluşturmak otostop için bir altın kuraldır. Sürücülerin hiçbiri sizin için durmayabilir ve bu yüzden de yürümeniz veya bir yerde konaklamak gerekebilir.

2. Yanınızda harita ve pusula taşıyın

Telefonunuzun şarjı tamamen dolu bile olsa yanınızda bir harita ve pusula taşımak kaybolma riskinizi en alt seviyeye indirir.

1. Bindiğiniz arabanın özelliklerini kaydedin

Arabanın plakası, rengi, modeli ve markasını not defterinize kaydedin ve her ihtimale karşı bir arkadaşınıza gönderin.

Varacağınız yere güvenli gidin, iyi yolcuklar!

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like