Son Dakika! Atatürk Havalimanı Taşınma Tarihi 6 Nisan

Atatürk Havalimanı taşına

İstanbul Yeni Havalimanı 29 Ekim 2018’de açıldı ve 31 Aralık’ta yapılması planlanan taşınma 3 Mart tarihine ertelenmişti. Bugün ise 6 Nisan’da taşınma işlemlerinin başlayacağı resmi duyuruyla açıklandı.

Atatürk Havalimanı kesin taşınma tarihi

İstanbul Havalimanı son dakika gelişmesi taşınma tarihi hakkında oldu. Bugün yapılan açıklamaya göre Atatük Havalimanı 6 Nisan’da taşınıyor. Yeni havalimanına taşınma işlemleri 5 Nisan – 7 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Tüm dünyaya duyurulan bu gelişmeyle birlikte Atatürk Havalimanı (IST) ve İstanbul Havalimanı’nın (ISL) kullanım şartları da açıklandı.

Taşınma 5 Nisan 2019 saat 03:00’da başlayacak ve 7 Nisan 2019 saat 00:00’da bitecek.Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’na taşınması toplam 45 saat kadar sürek. 45 saatlik süreçte Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı sadece base taşıyıcıların seferlerine açık olacak ve müşterek saatlik azaltılmış kapasite ile işletilecek. Atatürk Havalimanı (LTBA) ve İstanbul Havalimanı (LTFM) saatlik 35 iniş ve kalkış olmak üzere, toplam 70 kapasite ile çalışacak.

Atatük Havalimanı 7 Nisan’da Ticari Yolcu Taşımaya Kapanacak

7 Nisan 2019 itibariyle Atatürk Havalimanı tüm ticari yolcu taşımacılığına kapatılacak. Bu tarihten itibaren AHL; kargo, bakım ve onarım, genel havacılık, hava taksi, iş uçuşları, devlet uçakları ile yapılan ve/veya özel izinlere tabi uçuşlar için kullanılacak.

7 Nisan’dan tarihten itibaren Atatürk Havalimanı saatlik kapasitesi 5 iniş – 5 kalkış toplam 10 uçuş olacak şekilde düzenlenecek. İstanbul Havalimanı içinse slot tahsisine esas saatlik kapasite değeri 40 iniş 40 kalkış toplam 80 olarak belirlendi.

Kapasite Azaltılacak

Hava trafik kontrol hizmetinin kalitesi, havalimanı ve yeni hava sahasına uyum sağlanabilmesi amacıyla, 20 Nisan 2019 saat 21:00’a dek her iki havalimanı için kapasite azaltılacak. 06 – 20 Nisan 2019, saat 21:00 UTC arası, İstanbul Havalimanı azaltılmış saatlik kapasite değeri; 35 iniş ve 35 kalkış olmak üzere toplam 70 olacak.

Havalimanı Kodları

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanına taşınma operasyonu kapsamında 06 Nisan 2019 saat 00:00 itibariyle, IATA havalimanı kodlarının değişimi de gerçekleşecek ve yeni kodlar kullanılmaya başlanacak. Değişim anına dek Atatürk Havalimanı’nda (LTBA) “IST” kullanılmaya devam edecek ve Seviye-3 olarak slot tahsis işlemlerine devam edilecek.

AHL – İstanbul Havalimanı taşınma detayları

Yeni havalimanı taşınma operasyonu için NOTAM yayınlandı.

Taşınma planı resmi duyuru belgeleri

Kademeli geçiş döneminde ve sonrasında Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır. Tüm çalışma ve koordinasyon bu programa göre yapılacaktır.

Havalimanı taşınma planı
Atatürk Havalimanı taşınma planı
Atatürk Havalimanı taşınma slot tahsisi
İstanbul Havalimanı taşınma slot tahsis
Havalimanı kodu

Havalimanı taşınma çizelgesi

Havalimanı taşınma çizegelsi

NOTAM nedir?

NOTAM, havacılık alanında hizmet verenleri uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiridir. İngilizce “notice to airmen” kelimelerinin kısaltmasıdır. ICAO konvansiyonu – Annex 15 gereğince havacılık otoriteleri ve hava meydanları tarafından yayımlanırlar.

Vikipedi
İlgili içerikler

6 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like