Son dakika! İstanbul Havalimanı Kısa Bir Süre Kapanacak

İstanbul Havalimanı son dakika

Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi’nin 18 Şubat 2019 Pazartesi günü yapacağı planlı ziyaret nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda üst düzey önlemler alınıyor.

İstanbul Havalimanı‘nda İngiliz Sivil Havacılık Otoritesi (Civil Aviation Authority (CAA)) tarafından yapılacak incelemeler nedeniyle alarma geçildi.

Alarm durumuna geçilmesine neden olan bildiri

18 Şubat Pazartesi günü İngiltere Sivil Havacılık otoritesinin Havalimanımızda gerçekleştireceği inceleme ziyareti sebebiyle sabah 08:00-13:00 aralığında terminal içerisinde inşaa çalışmaların yapılmamalıdır. Bu anlamda tüm paydaş ve alt taşeronların bilgilendirilmesi, özellikle bosphorus bölgesinde devam eden inşai çalışmalar nedeniyle bulunan yasaklı malzemelerin kilit altında bulundurulması, yolcuların ulaşabileceği mahallerin kontrol edilerek varsa yasaklı malzemelerin kaldırılması konusunda tüm birimlerimizin tedbirli davranması gerekmektedir.

18 Şubat Pazartesi günü İngiliz Sivil Havacılık otoritesi tarafından İstanbul Havalimanı’nın son durumu incelenecek. Yeni havalimanındaki incelemeler nedeniyle çalışmalar 08:00-13:00 arasında tamamen duracak.

Bununla birlikte bazı yasaklı maddelerin de ortadan kaldırılması yönünde talimat tüm birimlere iletildi. Talimatta, yasaklı maddelerin kapalı bir alanda tutulması ve yolcuların ulaşabileceği noktaların muhakkak kontrol edilmesi gerektiği vurgulandı.

İngiltere Sivil Havacılık Otoritesi – Civil Aviation Authority (CAA) nedir?

Sivil Havacılık İdaresi (CAA), Birleşik Krallık’ta sivil havacılığın tüm yönlerini denetleyen ve düzenleyen yasal bir kuruluştur.

Sorumluluk alanları şunlardır:

  • Pilotların lisanslarını verir, ekipmanların test eder ve diğer denetim mercilerini denetler (Civil Aviation Flying Unit).
  • Havalimalarını korumak ve iletişimi yönlendirmek için Hava Trafik Mühendislerinin eğitimini verir (CAA College of Telecommunications Engineering).
  • Havacılık endüstrisindeki tüm personelin eğitimi de dahil olmak üzere güvenlik standartlarını yönetir (Havacılık Güvenliği Müdürlüğü).
  • Bir seyahat şirketi arızası durumunda, yurtdışındaki müşterilere yönelik ulusal koruma planının denetlenmesi (Air Travel Organisers’ Licensing – ATOL).

Haber kaynağı: https://www.airporthaber.com/

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like