Tek Başına Yola Çıkacaklar için 20 Hayat Kurtarıcı Tavsiye

Yolculuğa çıkmanın her türlüsü rahatlatırken tek başına yolculuğa çıkmak kafa dinlemenin en güzel yollarından biridir. Ancak tek başına yolculuğa çıkmanın biraz daha uğraşlı olduğunu kabul etmek gerekir. Tek başınıza çıkacağını yolculuğun getirdiği uğraşı en aza indirmek için hayat kurtarıcı tavsiyelerimize göz atın.

1. İnsanların düşüncelerini önemsemeyin

İlk olarak bunu kabul etmeniz gerekiyor. İnsanlar tek başınıza seyahat yaptığınız için sizi garip bulmuyor. Hatta insanlar sizin düşündüğünüz kadar sizi umursamıyor.

2. Ne yaptığınızı bilmeseniz de insanların içinde kendinizden emin görünün

Yankesiciler kolay bir şekilde gezginleri fark edebilirler. Yankesicilerin hedefi olmamak için insanların içindeyken kendinizden emin görünün.

3. İnsanlardan yardım istemekte sorun olmadığının farkında olun

Yabancı bir yerdeyseniz Google’a sormak yerine insanlara sorarak yardım almak size zaman kazandırabilir.

4. Eğer kadınsanız yanınızda sahte bir nişan yüzüğü bulundurun

Kulağa saçma gelse de bir kadın için dünyanın daha tehlikeli olduğunun farkında olun ve sarkıntılık yapacak insanlara karşı kendinizi korumak için yanınızda ucuz bir sahte nişan yüzüğü bulundurmakta fayda var.

5. Akıllı saatlerinizi fotoğraflarınızı çekmek için kullanın

Tek başınıza yolculuk yapıyorsunuz diye fotoğraf çekilemeyeceksiniz diye bir kural yok! Akıllı saatiniz varsa telefonun kamerasını ona bağlayın ve bu sayede en güzel pozlarınızı vererek fotoğraflarınızı çekin.

6. Ücretsiz yürüyüş turlarına katılın

Avrupa’da oldukça yaygın olan bu turlar ülkemizde de etkinlikler düzenliyor. Bu turlara katılarak ücretsiz olarak şehri keşfetmenin yanı sıra yeni arkadaşlar da edinebilirsiniz.

7. Seyahatte yapmanız gereken aktiviteleri yola çıkmadan önce tek başınıza yapın

Birçok insan tek başına bile yemek yerken kendini huzursuz hisseder. Seyahatte kendinizi rahat hissetmek için huzursuzluk yaşadığınız aktiviteleri tek başınıza yaparak pratik yapın.

8. Gideceğiniz yerle ilgili ön araştırma yapın

Gittiğinizde nerede kalacağınız ve nereleri gezip neler yapacağınızı önceden belirlemek kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlar.

9. Yanınıza sadece gerekli olan şeyleri alın

Eşyalarınızı tek başınıza taşıyacağınızın bilincinde olarak yanınıza sadece gerçekten gerekli olan şeyleri alın.

10. Çantanıza küçük bir ilk yardım çantası koyun

Ne gibi bir durumla karşılacağınızı bilemezsiniz, bu yüzden yanınıza küçük bir ilk yardım çantası alarak kendinizi güvenceye alın.

11. Bel çantası kullanın

Telefon, para, pasaport, kulaklık gibi her zaman elinizin altında bulunması gereken şeylere rahatça ulaşabilmek ve onları güvende tutabilmek için küçük bir bel çantası kullanabilirsiniz.

12. Bir playlist hazırlayın

Yolculuğunuz boyunca dinleyeceğiniz playlistinizde bulunan şarkıları telefonunuza indirin, bu sayede telefonunuz çekmiyor iken bile müziksiz kalmazsınız. Yolculuk bitip eve döndüğünüzde playlistinizde bulunan şarkılar her çaldığında yolculuğunuzu hatırlarsınız.

13. Yolculuğunuzun tüm bilgilerini kaydedin ve bir yakınınıza yollayın

Yolculuk ile ilgili tüm bilgileri (uçak biletiniz, kalacağınız yer vb.) bir Word dosyası olarak hazırlayın ve bir yakınınıza gönderin. Bu sayede başınıza bir şey gelirse ulaşılmak daha kolay olur.

14. Her şeyi planlı yapmayın, spontane gelişmelere açık olun

Yolculuğun keyfi nelerle karşılacağınızı bilmemekten geçer. Bu yüzden spontane gelişmelere açık olun ve her şeyi planlı bir şekilde yapmayın.

15. Yurt dışına çıkacaksanız gideceğiniz yerde sim kartı alın

Yurt dışına çıkıyorsanız internet erişimi için sürekli Wi-Fi aramak istemiyorsanız gittiğiniz yerde yerel sim kartı almak sizi bu durumdan kurtaracaktır.

16. Google Haritalar’ın çevrimdışı özelliğini kullanın

Gideceğiniz yerleri önceden haritada belirleyerek telefonunuza indirin. Bu sayede internet erişimi olmasa bile haritaları kullanabilirsiniz.

17. Yalnız yemek yeme fikrine uzaksanız yemek yerken sizi meşgul edecek şeyler bulun

Yemeğinizi yerken sizi meşgul edecek bir kitap veya dergi yanınızda bulundurun veya bir barda oturarak da yalnızlığınızı unutabilirsiniz.

18. İnsanlarla tanışmaya açık olun

Seyahatin normalde yapamayacağınız şeyleri yapmak için bir fırsat olduğunun farkında olun ve tanımadığınız insanlarla konuşarak arkadaş olun.

19. Otel yerine pansiyon tercih edin

Oteli karşılayacak bütçeniz olsa bile sosyalleşmek için en doğru tercih olan pansiyonları tercih edin. Pansiyonlarda özel oda imkanınız olduğunu da unutmayın.

20. Eğer gideceğiniz yere geç saatlerde varacaksanız istasyona veya havalimanına yakın bir yerde konaklama rezervasyonu yaptırın

Bu size daha pahalıya patlayabilir ancak yol yorgunluğu ve bilmediğiniz bir yerde karanlıkken yol bulmaya çalışmak oldukça yorucu olabilir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like