Yolculukta Size Eşlik Edebilecek Herkesçe Sevilen En İyi 10 Yolculuk Kitabı

Bir gezi veya bir iş için yola mı çıkıyorsunuz? Yolculuğunuzda size eşlik etmesi için yolculuk temalı kitaplar ile yolculuğunuzun keyfini ikiye katlayın. Yolculuğa çıkmadan önce listeden zevkinize en uygun kitabı seçin ve sizi bambaşka bir dünyaya götürmesine izin verin.

10. Pi’nin Yaşamı – Yann Martel


Hindistan’dan Kanada’ya gitmekte olan bir yük gemisi, içindeki tüm canlılarla birlikte batar. Batan gemiden bir sandalla hayatta kalmayı başaran 16 yaşındaki Hintli Pi’nin yanında sadece bir sırtlan, orangutan, kırık bacaklı bir zebra ve bir Bengal kaplanı kalmıştır. Pi’nin ailesi de batan gemide kalmıştır. Sandalda baş başa kaldığı hayvanlara yem olmamak için onlarla dostluk kuran Pi, hayatta kalmak için elinden geleni yapacaktır.

9. Yabana Doğru – Jon Krakaur


Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher’ın hayattaki bir başka başarısı ise atlet olmasıdır. Ancak Christopher bir gün tüm mal varlığını bir hayır kurumuna bağışlayarak elindeki rahat hayatını bir kenara iter ve yola çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarına doğru yola çıkan Christopher’ın hayatı bambaşka bir yöne gidecek ve hiç beklemediği bir son ile karşılaşacaktır.

8. Ye, Dua Et, Sev – Elizabeth Gilbert


Evliliği mutsuz bir şekilde devam ettiğinin farkına varan bir kadın, anlık bir karar ile hayatını bambaşka bir yola sokmaya karar verir. Kocasından boşanması ile kendini ve mutluluğu bulmak için dünyayı dolaşıp anılar biriktirmeye karar verir.

7. Tibet’te Yedi Yıl – Heinrich Harrer


Himalayalar’ın en yüksek tepelerinden olan Nanga Parbat’a tırmanmaya karar veren iki dağcı Heinrich Harrer ve Peter Aufschnaiter’in bu yolculuktan kazanmayı amaçladıkları tek şey şöhrettir. Ancak bu yolculuk bencil bir adam olan Harrer’ı oldukça değiştirecektir. Büyük bir mental uyanış yaşayan Harrer, gizemli kent Lhasa’da bir dini lidere ders vermeye başlar.

6. Gulliver’in Gezileri – Jonathan Swift


Oldukça dürüst ve kendi halinde bir yaşam süren Gulliver, geçim sıkıntısı çekmeye başlayınca gemilerde çalışmak zorunda kalır. Gemilerde doktorluk yapan Gulliver, mesleği sayesinde dünyayı dolaşıyordur. Bir gün bir fırtına çıkar ve Gulliver’in bulunduğu gemi batar. Gulliver kendine geldiğinde kendini her şeyin minicik olduğu bir ülkede bulur. Bu ülkeden canını zor kurtaran Gulliver’in ikinci gezisi ise daha tuhaf bir yere, devler ülkesine olacaktır.

5. Motosiklet Günlüğü


Kitapta karizmatik lider Che Guevara’nın gençliğinde motosiklet ile çıktığı ve bu yolculukta hayatının anlamını araması anlatılıyor. Che, henüz 23 yaşında iken arkadaşı Alberto Granado ile birlikte tüm hayatını geride bırakarak bir motorsiklet ile Güney Amerika’yı gezerken onu bir lider yapacak temel bu gezide atılır.

4. Yolda – Jack Kerouac


Genç bir yazar olan Sal Paradise, hayatına bir anda özgür ruhlu bir adam Dean Moriaty ve Dean’in sevgilisi olan Marylou girer. Dean ve Marylou’nun hayatına girişi ile hayatı sarsılan Sal, bu ikili ile birlikte ülke çapında bir seyahate çıkar. Ancak bu yolculuk üçü için de unutulmayacak olacaktır.

3. Kumsal – Alex Garland


Genç bir gezgin olan Richard, hiçbir yere bağlanmayı sevmemektedir. Richard, Tayland gezisinde iken kendisine çizgi film kahramanı olan Duck adıyla seslenilmesini isteyen garip bir adam ile tanışır. Bu garip adam Richard’a gizli bir koyun elle çizilmiş haritasını verir. Richard, iki Fransız ile birlikte bu saklı cenneti aramak için yola koyulur.

2. 80 Günde Devri Alem – Jules Verne


Phileas Fogg, üye olduğu kulüpteki kişiler ile 80 günde dünyanın etrafını dolaşabileceğine dair bir iddiaya girer. Uşağı Passepartout’u da yanına alan Fogg, iddiayı kazanabilmek için 21 Aralık 1872 Cumartesi günü saat 20:45’te kulübe geri dönmüş olmalıdır. Ancak bu yolculukta Fogg’u tutuklamak isteyen müfettiş Fix de onları takip edecektir.

1. Simyacı – Paulo Coelho


Santiago bir gece rüyasında bir hazine görür. Gördüğü hazinenin peşini bırakmayan Santiago, hazineyi bulabilmek için İspanya’dan yola çıkar ve Mısır piramitlerine kadar birçok yeri dolaşır. Santiago, çıktığı bu yolculukta aradığı hazinenin ne olduğu ile ilgili de bazı gerçeklerin farkına varacaktır.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like